با برترین دروازه بان های ایتالیایی تاریخ آشنا شوید

ایتالیا همیشه به عنوان کشوری با بهترین دروازه بان های جهان مشهور بوده است. یکی از بهترین تیم های ملی تاریخ با دروازه بان های افسانه ای. ما هم در بخوانید سراغ بخشی از تاریخ فوتبال رفته ایم تا ده دروازه بان برتر کشور ایتالیا را به شما معرفی کنیم.


10. جووانی گالی

جووانی گالی

گالی متولد سال 1958 هست. او در اواخر دهه هفتاد میلادی به دروازه بان اول تیم فیورنتینا تبدیل شد و پس از آن در انتقالی جنجالی به میلان پیوست. گالی 522 بازی در سری آ انجام داده و 19 بار هم برای تیم ملی ایتالیا به میدان رفته است.


9. کریستین آبیاتی

کریستین آبیاتی

دروازه بان سال های نه چندان دور میلان هرچند همیشه در سایه بوفون قرار داشت اما کیفیتی باور نکردنی را در تمامی تیم های باشگاهی که در آنها عضویت داشت نشان میداد. او برای میلان، یوونتوس، تورینو و اتلتیکو مادرید بازی کرد و در سال های آخر دروازه بانی دوباره به میلان بازگشت و در سه فصل پایانی فوتبال اش نیز به دروازه بان اول میلان تبدیل شد.


8. فرانچسکو تولدو

فرانچسکو تولدو

تولدو فوتبال اش را در آکادمی جوانان میلان شروع کرد اما در فیورنتینا بود که به عنوان یک دروازه بان تراز اول مطرح شد. او با ورشکستگی ویولا به اینتر پیوست و سال ها به دروازه بان اصلی اینتر تبدیل شد. تولدو در تیم ملی همیشه در سایه بوفون، پروتزی و پالیوکا قرار داشت.


7. سباستیانو روسی

سباستیانو روسی

شاید شما هم از قرار گرفتن روسی در این لیست تعجب کرده باشید اما دروازه بان پر اشتباه سال های پر افتخار میلان از نظر آماری دارای بهترین آمار دریافت گل در سری آ است. این دروازه بان عضو تیم میلانی بود که علاقه ای به گل خوردن نداشت. البته با داشتن مالدینی جوان، کاستاکورتا و بارزی در خط دفاعی، روسی بیشتر آمار خود را مدیون این بازیکنان افسانه ای است. نباید فراموش کرد که اگر کیفیت روسی در سطح میلان قرار نداشت او هیچوقت موفق نمی شد تا 240 بار با پیراهن این تیم به میدان برود.


6. جانلوکا پالیوکا

جانلوکا پالیوکا

پالیوکا بیش از 600 بازی در سری آ انجام داده و تا سال های پایانی فوتبال اش از بهترین دروازه بان های ایتالیا به حساب می آمد. او 39 بازی مهم ملی از جمله بازی در جام جهانی و جام ملت های اروپا را در کارنامه خود دارد.


5. والتر زنگا

والتر زنگا

زنگا 328 بازی برای اینتر و 58 بازی ملی را در کارنامه دارد. او در بین سال های 87 تا 92 به مدت 5 سال دروازه بان اول تیم ملی ایتالیا بود.


4. آنجلو پروتزی

آنجلو پروتزی

پروتزی شاید بد شانس ترین دروازه بان لیست ما باشد. دروازه بانی کوتاه قد که از اضافه وزن هم رنج می برد اما این مشکلات هیچوقت باعث نشد تا بارها به عنوان دروازه بان برتر سری آ انتخاب شود. پروتزی اما در رده ملی بسیار بدشانس بود. دروازه بان اول ایتالیا در دهه نود همیشه پیش از دور پایانی مسابقات مصدوم می شد و بازی های مهم را از دست می داد. با این حال عکس العمل های بی نظیر پروتزی تا سال ها در ذهن طرفداران فوتبال باقی خواهد ماند.


3. جانپیرو کامبی

جانپیرو کامبی

برترین دروازه بان جهان در دهه 20 میلادی 367 بار با پیراهن یوونتوس به میدان رفته است. او 47 بار هم برای ایتالیا به میدان رفته و از او به عنوان برترین دروازه بان سالهای آغازین فوتبال حرفه ای یاد می شود. کامبی در سال 1956 در ایمپریا درگذشت.


2. دینو زوف

دینو زوف

دینو زوف در دوران بازیگری در تیم‌های، اودینزه، مونتووا، ناپولی، یوونتوس بازی کرده‌ و ۱۱۲ بازی ملی هم برای تیم ملی فوتبال ایتالیا انجام داده‌است. او 6 قهرمانی سری آ و یک جام جهانی را در کارنامه دارد.


1. جانلوئیجی بوفون

جانلوئیجی بوفون

همانطوری که پیش‌بینی می کردید مقام بهترین دروازه بان تاریخ ایتالیا و شاید بهترین دروازه بان تاریخ جهان در اختیار جانلوئیجی بوفون است. آمار باورنکردنی او در سری آ و تیم ملی ایتالیا در کنار شخصیت دوست داشتنی اش باعث شده تا این دروازه بان از محبوبیتی بی نظیر حتی بین طرفداران و بازیکنان رقیب برخوردار باشد.

 • برترین دروازه بان تاریخ ایتالیا از نظر شما چه کسی است؟

  • جانلوئیجی بوفون
   بوفون
  • دینو زوف
   زوف
  • والتر زنگا
   زنگا
  • کریستین آبیاتی
   آبیاتی
  • جانپیرو کامبی
   کامبی
  • فرانچسکو تولدو
   تولدو
  • آنجلو پروتزی
   پروتزی
  • سباستیانو روسی
   روسی
  • جووانی گالی
   گالی
  • جانلوکا پالیوکا
   پالیوکا

نوشته شده توسط سهیل بالینی

مؤسس و سردبیر مجله اینترنتی بخوانید بیش از ۱۰ سال است که به عنوان دبیر، نویسنده و روزنامه‌نگار در مجلات چاپی و اینترنتی کشور مانند همشهری، چلچراغ، طنز و کاریکاتور و... فعالیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *