پنج شنبه , ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
زبان نکته کاربلدها
خانه » اجتماعی » راه حلی مناسب برای مقابله با آلودگی هوا!
آلودگی هوا

راه حلی مناسب برای مقابله با آلودگی هوا!

از آنجا که مشکل آلودگی هوا چند سالی هست زمستان ها همراه مردم شهرهای بزرگ ایران شده تصمیم داریم راه حل هایی ساده اما موثر خدمت شما ارائه کنیم تا اثر این مواد مضر را به حداقل برسانید. با ما همراه باشید.

air pollution

اگر حوصله خواند کل مقاله را ندارید این خلاصه تا حد زیادی کار شما را راه می اندازد:

مصرف زیاد میوه ها و سبزیجات از هر نوع… سیب، نارنگی، لیموشیرین، پرتغال، انار و سبزیجاتی از قبیل سیر، پیاز، انواع کلم ها، گوجه فرنگی، کاهو، کرفس، اسفناج

کلم بروکلی

مصرف مایعات فراوان خصوصا آب

مصرف لبنیات از جمله شیر

مصرف ماهی

نوشیدن چای و قهوه

پرهیز از فعالیت و تحرک بدنی شدید

استفاده از ماسک

پرهیز از خروج از منزل در حد امکان

میوه و سبزیجات تازه

میوه و سبزیجات تازه، دسته‌ای مهم از مواد غذایی محسوب می‌شوند که حتما باید در هنگام آلودگی هوا مورد استفاده قرار گیرند. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه و سبزیجات نقش حیاتی در سلامت ریه ها دارند. محققان بیمارستان جرج لندن در مطالعه‌ای دریافته‌اند که سیب در میان انواع میوه ها بیشترین تاثیر را بر دستگاه تنفسی داشته و در بهبود فعالیت این ارگان تاثیرگذار است.

بروکلی ترکیبات مضر را از بدن دفع می کند

حتماً می دانید که چین یکی از آلوده ترین کشورها است. محققان آمریکایی یک گروه تحقیقاتی را برای بررسی تأثیر یک ماده غذایی برای کاهش اثرات آلودگی در این ناحیه آماده کردند. این ماده غذایی بروکلی و در واقع آب بروکلی بود. این ماده غذایی می تواند ترکیبات سرطان زا و تحریک کننده ای که در بدن تجمع کرده است را دفع کند. محققان دانشکده بهداشت بلومبرگ جان هاپکینز در ایالات متحده آمریکا، به این نتیجه رسیدند که مصرف آب بروکلی باعث دفع سریع ترکیبات سرطان زایی تجمع یافته در بدن می شود. نتایج این پژوهش که در مجله Cancer Prevention Research به چاپ رسیده است تشویقی است برای مصرف بیشتر بروکلی تا هرچه بیشتر از خواص بی نظیر این سبزی مفید بهره مند شوید. بروکلی سرشار از گلوکورافانین و سولفورافان است. محققان مشاهده کردند مصرف نصف لیوان آب بروکلی باعث شد که این داوطلب ها به میزان بیشتری بنزن و آکرولئین دفع کنند. باید بدانید که بنزن سرطان زاست و آکرولئین نیز باعث تحریک ریه ها می شود. بررسی ها نشان داد که داوطلب هایی که نوشیدنی بروکلی دریافت کردند ۶۱ درصد بیشتر از گروه کنترل، بنزن دفع کردند و میزان آکرولئین دفع شده نیز ۲۳ درصد تخمی زده شد. محققان اعلام کردند که تأثیر آب بروکلی از همان روز اول شروع مصرف دیده می شود.

بروکلی یکی از اعضای سودمند خانواده کلم ها است که شامل انواع کلم های دیگر مانند گل کلم، کلم برگ و غیره نیز می شوند. این کلم ها خطر بروز بیماری هایی مانند سرطان را کاهش می دهند.

بروکلی یکی از منابع گلوکورافانین است. این ترکیب زمانی که بروکلی جویده می شود و یا به صورت آب آن مصرف می شود سولفورافان تولید می کند. سولفورافان ها نیز باعث تحریک تولید آنزیم هایی می شوند که برخی ترکیبات سمی و سرطان زا را از بدن دفع می کنند. بررسی ها نشان داده است که مصرف بروکلی یک روش کم هزینه؛ ساده و سالم برای کاهش خطر بروز بیماری های جدی ناشی از آلودگی هوا در طولانی مدت می شود. حال اگر نمی توانید تلاشی برای کاهش آلودگی هوا و حمایت از محیط زیست بکنید حداقل مصرف بروکلی تان را بالا ببرید تا بدنتان تا حدودی کمتر از آسیب های جدی ترکیبات شیمیایی ناشی از آلودگی هوا رنج ببرد.

بروکلی

نوشیدن آب زیاد فراموش نشود

نوشیدن زیاد آب به کلیه‌ها کمک می‌کند تا املاح اضافی از بدن خارج شود و ذرات آلودگی مدت کمتری در بدن باقی بماند.

لبنیات کم چرب میل کنید

در هوای آلوده باید بیشتر از همیشه شیر، ماست و دوغ میل کنید، زیرا فسفر، منیزیم و کلسیمی که در لبنیات یافت می‌شود، همگی خنثی کننده سموم هستند و برای کاهش صدمات دستگاه تنفسی و التهاب دستگاه گوارش ناشی از آلودگی هوا، باید مصرف شیر و لبنیات بیش از پیش شود.

مصرف شیر و فراورده‌های آن باعث نرم شدن مخاط تنفسی فوقانی، مری و معده می‌شود و به دلیل وجود ترکیبات مناسب برای رشد و نمو باکتری‌های مفید که عمل دفع ادرار و مدفوع و مواد آلاینده را تنظیم می‌کنند، التهابات و بیماری‌های دستگاه گوارش را کاهش می‌دهد.

ماهی بخورید

مطالعه‌ای که در دانشگاه کمبریج انگلستان به انجام رسیده نشان می‌دهد که سطح اسیدهای چرب ضروری در افرادی که به بیماری‌های ریوی مبتلا هستند، بسیار پایین است.

محققان در این مطالعه دریافته‌اند که مصرف منظم ماهی‌های روغنی نظیر ماهی آزاد و سالمون می‌تواند در تقویت و بهبود فعالیت دستگاه تنفسی موثر واقع شود. مصرف متعادل این گروه از مواد غذایی می‌تواند به خوبی موجب کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های ریوی به خصوص در افرادی شود که در محیطی با هوای آلوده زندگی می‌کنند.

به این ترتیب مصرف ماهی‌های روغنی که سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ هستند می‌تواند در کاهش تنگی نفس و اثرات زیان بار ترکیبات التهاب آور مفید باشد.

چای و قهوه بنوشید

برخی از نوشیدنیها مانند چای و قهوه نیز به دلیل داشتن ترکیبات فلاونوییدی می توانند توان دفاعی بدن را در برابر عوامل اکسیدکننده بیشتر کنند.

پرهیز از هرگونه فعالیت بدنی در هوای آلوده

در صورت بالا بودن میزان دی اکسید کربن در هوا، ممکن است با فعالیت بدنی شدید و افزایش تعداد و عمق تنفس، زمینه ورود هر چه بیشتر این گاز به ریه ها و در نهایت مسمومیت ناشی از آن افزایش یابد. افزایش غلظت مونواکسید کربن بویژه در مناطق پرتردد بسیار آسیب زا بوده و به علت تمایل فراوان این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون، میزان اکسیژن مورد نیاز بافت ها کاهش یافته و در نتیجه ممکن است به عوارضی نظیر سردرد و سرگیجه و در موارد شدیدتر افزایش ضربان قلب منجر شود.

تنفس هوایی که حاوی مقادیر کمتر از ppm 1 از گاز دی اکسید گوگرد باشد، در مدت ده دقیقه، موجب افزایش ضربان قلب و سرعت حرکات تنفسی می شود و بر این اساس فعالیت بدنی در چنین هوایی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

از طرف دیگر یکی از آلاینده ها سرب است که به سرعت می تواند وارد جریان خون شود. وجود سرب در خون سبب شکسته شدن گلبول های قرمز و کاهش عمر طبیعی شش روزه آنها می شود. در نتیجه، تعداد گلبول های قرمز خون کم شده و به کم خونی منجر می شود. لازم به ذکر است توجه به این مسئله برای سالمندان و کودکان ضروری است و این دسته از افراد به میزان بیشتری در معرض خطر سرب هستند، از این رو ورزش و فعالیت بدنی به هیچ عنوان برای سالمندان و کودکان توصیه نمی شود. ضمن اینکه کودکان به دلیل حساس بودن مخاط بینی، حنجره، نای و روده، بیشتر در معرض آسیب هستند.

در هوای آلوده هر چه حجم هوای ریوی ورزشکاران بالاتر باشد، بیشتر تحت تاثیر آلاینده ها قرار خواهند گرفت و از آنجا که در هنگام ورزش شدید، تنفس بیشتر از طریق دهان انجام می گیرد، در نتیجه موانع طبیعی موجود در بینی برای فیلتر کردن ذرات بزرگ تر مورد استفاده قرار نخواهند گرفت.

استفاده از ماسک

در روزهایی که آلودگی هوا در شهرهای بزرگ کشور و تهران افزایش می‌یابد، برخی از شهروندان از ماسک‌های کاغذی استفاده می‌کنند. این ماسک‌ها هیچ تاثیری در جلوگیری از استنشاق گازهای آلاینده ندارند و کاملا بی فایده هستند.در واقع، برای ماسک‌هایی که به فروش می‌رسند معمولا نوعی تأییدیه وجود دارد. این تاییدیه برحسب اندازه‌گیری مقدار ماده خاصی است که قرار است فیلتر کند. به عنوان مثال، درجه N95 به این معناست که ماسک حدود ۹۵ درصد ذرات معلق در هوا را فیلتر می‌کند.

استفاده از ماسک فیلتردار ۹۵ N می‌تواند نقش موثری در تضمین سلامت شما داشته باشد.

استفاده از ماسک

پرهیز از قرار گرفتن در معرض ذرات خطرناک

از تردد‌های غیر ضروری در خارج از منزل در روزهای آلوده اکیدا خودداری کنید.

 

لطفا رای دهید

User Rating: ۵ ( ۱ votes)

درباره ی A.H

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *