پنج شنبه , ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
زبان نکته کاربلدها
خانه » درآمد ، تجارت و اقتصاد » با ارزش ترین پول های دنیا !
باارزش ترین پول دنیا
باارزش ترین پول دنیا

با ارزش ترین پول های دنیا !

در هر کشوری در جهان، پول بخش مهم اقتصاد آن به شمار می‌رود و ارزش پول به معنای افزایش نرخ ارز آن است (افزایش کمیت پول داخلی در برابر یک واحد ارز خارجی). با پایین آمدن ارزش پول داخلی کشور (گران شدن ارز خارجی)، صادرات یک کشور برای کشور خارجی خریدار، ارزان، و واردات از آن کشور خارجی برای اتباع داخلی، گران می‌شود.

این موضوع باعث کاهش یافتن واردات و افزایش صادرات کشور می‌شود. طبیعتا در کشورهایی که صادرات بیشتری از میزان واردات خود دارند، مازاد تجاری (مثبت بودن نرخ صادرات نسبت به واردات) جریان دارد و واحد پولی، مورد تقاضای بیشتری واقع می‌شود. آن کشورهای وارد کننده که مجبور به تهیه ارز کشورهای صادر کننده هستند، با کاهش ارزش پول خود مواجه می‌گردند. و در نتیجه، قیمت آن کالای وارداتی برای مصرف کننده‌ی داخلی، بالاتر و گران‌تر خواهد بود و این موضوع به کاهش کل واردات منجر می‌شود. در این شرایط، افزایش صادرات می‌تواند کمکی به کسری بودجه‌ی کشور باشد.

با ارزش ترین پول های دنیا

این‌جا می‌خواهیم ده ارز با ارزش دنیا را به شما معرفی می‌کنیم. بعضی از این کشورها در همسایگی ما و با شرایط، منابع و ذخایری مشابه ما هستند.

 

۱- دینار کویت، شماره یک در با ارزش ترین پول های دنیا

نام لاتین: Kuwait Dinar
کد واحد پولی: KWD
نرخ برابری با دلار آمریکا: ۳.۴۲ دلار

دینار کویت، واحد رسمی پول کشور کویت است که با ارزش‌ترین ارز جهان به حساب می‌آید. دینار کویت اولین بار در سال ۱۹۶۱ میلادی معرفی شد. کویت با وجودی وسعت کم، دارای منابع بسیار غنی نفت و یکی از بزرگترین کشورهای تولید نفت است. و با صادرات طلای سیاه نزدیک به روزانه ۳ میلیون بشکه نفت، دارای اقتصادی تک قطبی‌ست و کشوری ثروتمند شناخته می‌شود.

اوضاع اقتصادی کویت در سال ۱۹۵۹ میلادی تا حدی نابسامان بود که روپیه خلیج فارس که از بانک مرکزی هند به کشورهای خلیج فارس از جمله کویت صادر می‌شد، به علاوه‌ی تعدادی سکه‌ی خارجی، پول رایج این کشور به حساب می‌آمد.

بعد از کسب استقلال در سال ۱۹۶۱ میلادی، کویت دینار کویتی را با نرخ یک دینار کویتی معادل ۱۳.۳۳ روپیه هندی، به بازار عرضه کرد. آن هنگام، ارزش یک دینار کویتی معادل ۱ پوند استرلینگ بود.

دینار کویت در سال ۱۹۷۵ میلادی، با ارزشی که کسب کرده بود در سبد ارز جهانی قرار گرفت. بعد از حمله‌ی عراق به کویت در سال ۱۹۹۰ میلادی، برای مدتی کوتاه از دینار عراق استفاده شد و این باعث شد تا ارزش دینار کویت کاسته شود. بعد از آن، کویت در سال ۱۹۹۱ میلادی کلیه اسکناس‌های خود را از بازار جمع آوری و سری جدید اسکناس‌های دینار کویت را چاپ و عرضه کرد.

در مارس ۲۰۱۳ میلادی، بعد از خروج و اعلام عدم وابستگی ارزی به دلار، دینار کویت تبدیل به با ارزش‌ترین پول دنیا شد. اگرچه افراد زیادی ایالات متحده آمریکا را انتخاب اول خود برای کسب و کار و پول به دست آوردن انتخاب می‌کنند، امروز در سال ۲۰۱۹، دینار کویت با ارزش‌ترین پول جهان و بیش از سه برابر دلار آمریکاست. علت آن، روابط بسیار صمیمی و نزدیک با ایالات متحده آمریکا، مدیریت درست حاکمان و موقعیت بسیار ویژه‌ی جغرافیایی آن است.

با ارزش ترین پول دنیا چیست؟ لیست ده پول برتر سال 2019

دینار کویت با ارزش ترین پول دنیا است

۲- دینار بحرین دومین ارز در با ارزش ترین پول های دنیا
نام لاتین: Bahrain Dinar
کد واحد پولی: BHD
نرخ برابری با دلار آمریکا: ۲.۶۵ دلار

بحرین نیز دارای موقعیتی بسیار خاص در خاورمیانه است؛ این کشور کوچک با یک میلیون نفر جمعیت، از ۳۳ جزیره تشکیل شده است. در زمان ساسانیان، بحرین جزو قلمرو امپراطوری ایران بود. در قرن‌های ۱۵ و ۱۶ میلادی تحت سلطه‌ی پرتغال واقع شد و در زمان شاه عباس صفوی، دوباره بخشی از امپراطوری ایران شد. بحرین در اواخر قرن ۱۷ میلادی تحت حاکمیت بریتانیا قرار گرفت تا این‌که در سال ۱۹۷۱ به صورت رسمی به استقلال درآمد و حکومت محمد رضا شاه پهلوی نیز آن را به رسمیت پذیرفت. دینار بحرین اولین بار به جای روپیه خلیج فارس، در سال ۱۹۶۵ میلادی معرفی شد.

بحرین با داشتن دومین پول با ارزش دنیا، به داشتن فرصت‌های شغلی بسیار مشهور است و افراد زیادی برای کار به این کشور مهاجرت می‌کنند. تجارت‌هایی مثل صدور نفت، بانکداری و شرکت‌های هواپیمایی و کشتی سازی درآمد اصلی بحرین را تامین می‌کند. همچنین بحرین در تولید فلز آلومینیوم رتبه‌ی پنجم را در جهان داراست. روابط خوب با کشورها و صادرات آلومینیوم، بحرین را دارای یکی از آزادترین اقتصادهای منطقه کرده و دینار آن با نرخ ۲.۶۵ برابری با دلار آمریکا، دومین پول با ارزش دنیا در سال ۲۰۱۹ است.

با ارزش ترین پول دنیا چیست؟ لیست ده پول برتر سال 2019

بحرین با داشتن فرصت‌های شغلی فراوان دارای دومین پول با ارزش دنیاست

۳- ریال عمان سومین رتبه در با ارزش ترین پول های دنیا
نام لاتین: Omani Rial
کد واحد پولی: OMR
نرخ برابری با دلار آمریکا: ۲.۶

عمان در موقعیتی بسیار ویژه از خلیج فارس واقع شده است و با عربستان سعودی، یمن و امارات متحده عربی دارای مرز مشترک است. عمان از اصلی‌ترین متحدین ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه است و از قرن ۱۷ میلادی کشوری مستقل شناخته شده است. قدمت این کشور عرب نشین و پادشاهی به هزاره سوم پیش از میلاد باز می‌گردد. بخش عمده‌ی درآمد عمان از صادرات نفت به دست می‌آید و بعد از آن ماهیگیری و کشاورزی درآمد این کشور را تامین می‌کنند.

تا قبل از سال ۱۹۴۰ میلادی، واحدهای پولی عمان روپیه هند و ماریا ترزا بودند که روپیه هند تا سال ۱۹۵۹ میلادی توانست ارزش خود را در آن حفظ کند.

با داشتن روابط نزدیک و دوستانه با کشورهای غرب به خصوص ایالات متحده آمریکا، سرمایه گذاری‌ها خارجی در پتروشیمی و نفت و موقعیت بسیار ویژه‌ی جغرافیایی آن، امروز در سال ۲۰۱۹ نرخ پول ملی عمان برابر با ۲.۶ دلار آمریکا و یکی از با ارزش‌ترین پول‌های دنیا است.

با ارزش ترین پول دنیا چیست؟ لیست ده پول برتر سال 2019

سومین پول با ارزش دنیا به علت ذخایر عظیم نفتی

۴- دینار اردن مقام چهارم در با ارزش ترین پول های دنیا
نام لاتین: Jordanian Dinar
کد واحد پولی: JOD
نرخ برابری با دلار آمریکا: ۱.۴۱

اردن که در غرب آسیا در همسایگی عراق، سوریه و عربستان قرار دارد، کشوری عرب نشین و پادشاهی با قدمت و تمدن بسیار قدیمی است. این کشور در سال ۱۹۴۶ به استقلال درآمد و از حمایت بریتانیا خارج گردید.

با این وجود که سه کشور قبل (کویت، بحرین، عمان) دارای منابع نفتی عظیم هستند و بخش عمده‌ی درآمد خود را حاصل از صادرات نفت به دست می‌آورند، اردن از ذخایر نفتی زیادی بهره نبرده و نیز کشوری پیشرفته از لحاظ اقتصادی به شمار نمی‌رود. و با این وجود، دینار اردن امروز در سال ۲۰۱۹ میلادی، چهارمین پول با ارزش دنیا و هر دینار آن برابر با ۱.۴۱ دلار آمریکاست.

اردن با ده میلیون نفر جمعیت، درآمد خود را از فعالیت‌های گردشگری و توریستی و مناطق دیدنی همچون دریای مرده (بحر المیت یا Dead Sea) حاصل می‌کند.

با ارزش ترین پول دنیا چیست؟ لیست ده پول برتر سال 2019

چهارمین پول با ارزش دنیا با وجود بی بهره بودن از منابع و ذخایر کشورهای قبلی

۵- پوند انگلستان پنجمین جایگاه در با ارزش ترین پول های دنیا
نماد: £
نام لاتین: British Pound
کد واحد پولی: GBP
نرخ برابری با دلار آمریکا: ۱.۲۶
باور اکثریت بر این است که پوند انگلستان با ارزش‌ ترین پول دنیا است که علت آن، شهرت بسیارش است. پوند بریتانیا یا پوند استرلینگ پول رایج این امپراطوری و زیر مجموعه‌هایش است. پوند قدیمی‌ترین و با سابقه‌ترین واحد پولی دنیاست که هنوز هم به صورت رسمی به شکل گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پول از صد پنی که واحد کوچکتر آن است تشکیل می‌شود. پوند انگلستان امروز در سال ۲۰۱۹ پنجمین پول با ارزش جهان است. و علاوه بر آن، در رتبه‌ی چهارم پراستفاده‌ترین ارز دنیا بعد از دلار آمریکا، یورو و ین ژاپن قرار دارد.

با ارزش ترین پول دنیا چیست؟ لیست ده پول برتر سال 2019

 

۶- دلار کایمن مقام ششم در با ارزش ترین پول های دنیا
نماد: $
نام لاتین: Cayman Islands Dollar
کد واحد پولی: KYD
نرخ برابری با دلار آمریکا: ۱.۲

جزایر کایمن سه جزیره است که در جنوب کوبا و دریای کارائیب قرار دارد و از مستعمرات بریتانیا به شمار می‌رود. این کشور کوچک که جمعیتی در حدود ۷۰۰۰۰ نفر دارد دارای یکی از با ارزش‌ترین پول‌های جهان با نرخ ۱.۲ برابر دلار آمریکاست. بخش اصلی درآمد این کشور از بانکداری و گردشگری تامین می‌گردد و به خاطر انجام گرفتن فعالیت‌هایی در ارتباط با پولشویی مورد توجه باندهای مافیایی دنیا قرار دارد. واحد پولی جزایر کایمن اولین بار در سال ۱۹۷۲ معرفی شد و یکی از مزایای فوق‌العاده‌ی آن، قرار نگرفتن مالیات بر آن است!

با ارزش ترین پول دنیا چیست؟ لیست ده پول برتر سال 2019

دلار کایمن امسال یک پله بالا رفته است

۷- یورو اتحادیه اروپا هفتمین رتبه با ارزش ترین پول های دنیا
نماد:
نام لاتین: Euro
کد واحد پولی: EUR
نرخ برابری با دلار آمریکا: ۱.۱۴

یورو واحد رسمی پول اتحادیه اروپا است و بعد از دلار، پر استفاده‌ترین ارز دنیا به شمار می‌رود. این واحد پولی با شکل دادن بزرگ‌ترین قدرت تجاری دنیا، به قصد متحد کردن کشورهای اروپایی در اهداف تجاری و سیاسی در بحبوحه‌ی آشوب‌های اقتصادی سیاسی در سال ۱۹۹۹ میلادی معرفی شد. یورو هم اکنون در ۱۷ کشور از جمله فرانسه، آلمان، اسپانیا، پرتغال، هلند، یونان و بلژیک مورد استفاده قرار گرفته و ارزشی بیش از دلار دارد. هر یورو به صد سنت تقسیم می‌شود و اسکناس‌هایی با مبالغ ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰ و ۵۰۰ عرضه می‌کند.

با ارزش ترین پول دنیا چیست؟ لیست ده پول برتر سال 2019

یورو با ارزش تر از دلار است

۸- فرانک سوییس جایگاه هشتم در با ارزش ترین پول های دنیا
نماد: Fr
نام لاتین: Swiss Franc
کد واحد پولی: CHF
نرخ برابری با دلار آمریکا: ۱.۰۴

سوئیس، کشور اروپایی کوچک، علاوه بر ثروت بسیار زیاد در میان کشورهای اروپایی، یکی از با ثبات‌ترین کشورهای جهان نیز به شمار می‌رود. امروزه محصولات مدرن و تکنولوژی این کشور مشتریان و هواداران جهانی دارد و همچنین، سوئیس با داشتن جاذبه‌ها و زیبایی‌های زیاد یکی از مکان‌ها پرگردشگر دنیاست. واحد پولی سوئیس با نرخ برابری ۱.۰۴ دلار آمریکا در سال ۲۰۱۹، یکی از قوی‌ترین ارزهای جهان است.
یک تفاوت بزرگ پول سوئیس با سایر جهان، عمودی بودن طرح اسکناس‌های آن است! چنین چیزی فقط در سوئیس قابل مشاهده است.

با ارزش ترین پول دنیا چیست؟ لیست ده پول برتر سال 2019

طراحی اسکناس های فرانک سوئیس عمودی ست!

۹- دلار آمریکا نهمین جایگاه در با ارزش ترین پول های دنیا
نماد: $
نام لاتین: Dollar
کد واحد پولی: USD
نرخ برابری با دلار آمریکا: ۱

نهمین پول با ارزش دنیا در سال ۲۰۱۹ متعلق به آمریکا، رهبر اقتصادی جهان است. دلار پر استفاده‌ترین ارز جهان به حساب می‌آید و آن را می‌توان در هر کشوری خرج نمود. ایالات متحده آمریکا در اواخر دهه ۱۷۸۰ میلادی دلار را به عنوان واحد رسمی پول خود انتخاب کرد و این پول امروز با توجه به قدرت و وسعت اقتصاد و صنعت و هنر این کشور، یکی از با ارزش‌ترین پول‌های دنیاست.

با ارزش ترین پول دنیا چیست؟ لیست ده پول برتر سال 2019

دلار، پر استفاده ترین ارز جهان

۱۰- دلار کانادا دهمین ارز در با ارزش ترین پول های دنیا
نماد: $
نام لاتین: Dollar
کد واحد پولی:‌ CAD
نرخ برابری با دلار آمریکا: ۰.۷۵

فضایی که نحوه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به وجود آورد، باعث تقویت پوند و دلار کانادا شد. با وجود کاهش رشد اقتصادی کانادا از ۳ درصد به ۱.۸ درصد در سال ۲۰۱۸، امروز در ۲۰۱۹ دلار کانادا در شرایط بسیار بهتری قرار دارد و توانسته به لیست ده پول برتر دنیا در سال ۲۰۱۹ راه یابد. اقتصاد کانادا در حال ایجاد ۵۰ هزار فرصت شغلی ماهانه است و نرخ بهره‌ی آن در وضعیت مناسبی قرار دارد. نرخ دلار کانادا برابر با ۰.۷۵ دلار آمریکاست.

با ارزش ترین پول دنیا چیست؟ لیست ده پول برتر سال 2019

حضور دلار کانادا در لیست ده پول با ارزش دنیا در سال ۲۰۱۹

به نظر شما ارزش پول ایران در کدام جایگاه جهانی قرار داره؟

 

روش درخواست افزایش حقوق! فقط مهندسا کلیک کنید

لطفا رای دهید

User Rating: ۵ ( ۱ votes)

درباره ی A.H

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *