مسعود فراستی و حقی که همیشه با اوست

مسعود فراستی و حقی که همیشه با اوست

پس از کسب جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان توسط اصغر فرهادی، شاهد عکس‌العمل‌های مختلفی از کارشناسان و اهالی سینما بودیم اما بدون شک بیشتر ما منتظر بودیم تا صحبت‌های جدید مسعود فراستی را در مورد بزرگ‌ترین افتخار تاریخ سینمای ایران بشنویم.

فراستی که پیش از این فیلم فروشنده را با کلمه فاجعه توصیف کرده بود این بار در فایل صوتی منتصب به او که در انتخاب منتشر شده است به ادامه مواضع قبلی در برابر برنده اسکار سال ۲۰۱۷ پرداخت. در ابتدای این فایل صوتی فراستی می‌گوید: «من همچنان معتقدم که نقدم برای «فروشنده» کاملاً درست است و مواضعم راجع به این فیلم همان است.» موضوعی که بدون شک در جایگاه یک منتقد هیچ ایرادی بر آن وارد نیست. علاقه داشتن یا نداشتن به یک فعالیت هنری و نقد محترمانه (تا حدودی محترمانه) یک فیلم از جمله وظایف یک منتقد و کارشناس سینماست، اما موضوعی که کمی جای نگرانی را در مورد جایگاه مسعود فراستی ایجاد می‌کند، ادامه صحبت‌های وی است. فراستی در ادامه می‌گوید: «بذار (کنایه) بزنند تا ابد! حق همیشه با من است!».

مسعود فراستی و حقی که همیشه با اوست

فراستی خود را فاتح و پیروز جنگی می‌داند که در یک سوی آن برنده دو اسکار قرار دارد و در سویی دیگر تعداد زیادی از هنرمندان ایران و جهان. جنگی که حتی اگر در آن حق با شما هم باشد باز هم شانس زیادی برای پیروزی در آن ندارید و صد البته پیروزی در این جنگ با چنین رفتارهای پوپولیستی و خودخواهانه‌ای از همیشه غیر ممکن‌تر به نظر می‌رسد. اینکه یک منتقد مشهور سعی داشته باشد با مخالفت با موضوعی که مورد توجه عموم هنرمندان است دوباره سر زبان‌ها بیفتد نکته‌ای است که بارها و بارها در سینما ما تکرار شده اما تاکید بر اینکه حق همیشه با من است جایی است که مسعود فراستی حتی طرفداران خود را از خود ناامید می‌کند.

بسیاری از کارشناسان و علاقه‌مندان سینما، هم نظر هستند که فروشنده اصغر فرهادی در مقابل فیلم‌های پیشین او در جایگاهی پایین‌تر قرار دارد و البته که اتفاقات سیاسی اخیر آمریکا نیز در شهرت این فیلم بی تأثیر نیست. اما مگر در جشنواره‌های پیش از ترامپ نیز فروشنده به موفقیتی چشمگیر نرسیده بود؟ بدون شک پاسخ مسعود فراستی که این روزها بیشتر از همیشه از خودش مطمئن است، این خواهد بود که «حق همیشه با من است!»

Written by آنالیلیا الله‌وردیان

خبرنگار و کارشناس گردشگری مجله اینترنتی بخوانید دارای مدرک کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل است و در مقطع دکترا در رشته خبرنگاری مشغول به تحصیل می‌باشد.

2 Comments

Leave a Reply
  1. اصلا بهتره اسم سینمارو بذاریم فراستخانه و کلا ایشون تایید کنن چه فیلمی پخش بشه چه فیلمی پخش نشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *