حقایقی ناگفته از زندگی نقاش مشهور؛ باب راس

باب راس و چیزهایی که نمی دانیم!

تقریبا هرکسی که نام باب راس بشنود به یاد نقاشی های زیبا و آرامش بخش او می افتد. نقاشی که در اوج شهرت تلویزیونی خود به صورت ناگهانی درگذشت و همه طرفدارانش را در غم از دست دادن چنین هنرمندی فرو برد. با این حال بر خلاف شهرت مثال زدنی باب راس، مسائلی هست که حتی طرفداران پر و پا قرص راس از آن بی خبرند.

از نظر بینندگان باب راس نقاشی است که اوج خونسردی و شادی درختان، ابرها و رودخانه ها را در بوم نقاشی رسم می کند. نوع نقاشی راس که در دنیای هنر با نام نقاشی آلاپریما یا خیس در خیس شناخته می شد و به پیش از سال 1300 میلادی بر می گردد. سبکی که حتی تا امروز هم در بین نقاشان و طرفداران هنر چندان محبوب نیست.

باب راس و چیزهایی که نمی دانیم!

باب راس نقاشی خود را در آلاسکا و از استادی به نام بیل الکساندر آموخت. شباهت تکنیک و نقاشی های باب راس با استادش چنان است که گویی راس بیشتر به تکرار هنر الکساندر مشغول است تا رسم نقاشی های تازه. نکته جالب این است که ایده نقاشی در تلویزیون هم به الکساندر بر می گردد که سالها قبل از راس برنامه اختصاصی خود را به روی آنتن می برد. الکساندر در مورد شاگرد خود می گوید: من این سبک برنامه را اختراع کردم، به او آموزش دادم و او تنها کارهای من را کپی می کند. بدترین قسمت این موضوع این است که شاگردم فکر می کند می تواند بهتر از من نقاشی کند!

سفر باب راس به آلاسکا هم از مواردی است که طرفداران او از آن بی خبرند. بر خلاف چهره آرامی که در تلویزیون از این هنرمند بین المللی دیدیم، راس با عضویت در نیروی هوایی به آلاسکا رفت. در مدت خدمت نظامی راس فردی خشن و پرخاشگر بود. با این حال بر اساس صحبت های خود راس، او در پایان این دوره از زندگی اش به خودش قول داده است که خشم درونی خود را خاموش کند.

باب راس و چیزهایی که نمی دانیم!

موضوع دیگری که در مورد برنامه های تلویزیونی باب راس نظر ما را جلب کرد این است که این هنرمند برای اجرای این برنامه هیچ حقوقی دریافت نکرده است. درامد راس بیشتر از فروش کتاب و آموزش بود. بر خلاف محبوبیت زیاد او،نقاشی های وی در آن دوران فروش چندان بالایی نداشتند؛ هرچند معمولی ترین نقاشی راس در زمان فعلی بیش از 10 هزار دلار ارزش دارد.

منبع: مجله اینترنتی بخوانید

Written by سامان بالینی

مؤسس، مدیر و کارشناس سخت افزاری تیم نویسندگی بخوانید، دیدگاهی منظبط و دقیق به مسائل سخت افزاری و بررسی تخصصی گجت های موجود دارد. وی علاوه بر دنیای تکنولوژی و فناوری با خودرو و بازی های کامپیوتری آشنایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *