خانه ضد زلزله ای که ساختنش ۶ ساعت زمان می برد

خانه ضد زلزله ای که ساختنش ۶ ساعت زمان می برد

این روزها قیمت جهانی تولید مسکن به دلیل استفاده از مصالح سنتی بسیار بالا رفته و در کشور ما نیز همچنان از سنگ و آجر و خاک برای تولید خانه هایی استفاده می شود که طبق تایید کارشناسان رسمی دولت روی گسل های خطرناک زلزله قرار دارند. خانه ضد زلزله

با این حال بر خلاف ما، جهان رو به پیشرفت است و طراحی ایتالیایی به نام رناتو ویدال خانه ای ساخته که نصب و راه اندازی آن تنها ۶ ساعت زمان می برد. این خانه ضد زلزله خاص و زیبا در انواع و اندازه های مختلف تولید می شود و روی هرگونه زمین مسطحی قابل نصب است.

نسخه ۹۰ متری این خانه زد زلزله ۳۳ هزار دلار قیمت دارد که با کمی مقایسه می توان دریافت که اگر این شرکت در ایران فعالیت داشت برای ساخت این خانه مبلغی حدودا ۴۰ میلیون تومان باید هزینه می شد. یعنی حدودا ۴۰۰ هزار تومان برای هر متر که از قیمت خانه های خطرناک و آجری ما پایین تر است.

البته به این موضوع هم باید اشاره شود که شرکت های زیادی در ایران ساخت خانه های پیش ساخته را در دستور کار قرار داده اند و خانه هایی ضد زلزله، امن و با گارانتی های طولانی مدت ساخته شده اما متاسفانه این مردم هستند که از تولید چنین خانه هایی استقبال نمی کنند.

شاید بتوان مسئولین را برای ساخت خانه های بی کیفیت محکوم کرد اما در پایان مقصر اصلی کسانی هستند که جان خود و اعضای خانواده خودشان را به خطر انداخته و بدون هیچ اعتراضی به تولید و استفاده از خانه های نا امن و کلاسیک سنتی مشغول هستند.

سیستم “هرچقدر پول بدی آش می خوری” حتی در زمینه تولید خانه که از مهمترین اصول سلامت روحی و جسمی است نهادینه شده و راهی برای فرار از آن نیست. حتی خود من هم این مقاله را در آپارتمانی می نویسیم که با لرزشی کمتر از ۴ ۵ ریشتر به راحتی با خاک یکسان خواهد شد. آخر کار هم خودمان را با یک “ایران است دیگر” راضی می کنیم و منتظر فاجعه بعدی می مانیم.

خانه زد زلزله ای که ساختش ۶ ساعت زمان می برد خانه زد زلزله ای که ساختش ۶ ساعت زمان می برد خانه زد زلزله ای که ساختش ۶ ساعت زمان می برد خانه زد زلزله ای که ساختش ۶ ساعت زمان می برد خانه زد زلزله ای که ساختش ۶ ساعت زمان می برد خانه زد زلزله ای که ساختش ۶ ساعت زمان می برد خانه زد زلزله ای که ساختش ۶ ساعت زمان می برد خانه زد زلزله ای که ساختش ۶ ساعت زمان می برد خانه زد زلزله ای که ساختش ۶ ساعت زمان می برد خانه زد زلزله ای که ساختش ۶ ساعت زمان می برد

[highlight highlightColor=”highlight-teal” ]مجله اینترنتی بخوانید[/highlight]

به این مطلب امتیاز بدهید...

0 امتیاز
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

نوشته شده توسط سهیل بالینی

مؤسس و سردبیر مجله اینترنتی بخوانید بیش از ۱۰ سال است که به عنوان دبیر، نویسنده و روزنامه‌نگار در مجلات چاپی و اینترنتی کشور مانند همشهری، چلچراغ، طنز و کاریکاتور و... فعالیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *