انقلاب در پزشکی؛ تلاش برای ویرایش ژن انسان زنده

انقلاب در پزشکی؛ تلاش برای ویرایش ژن انسان زنده

دانشمندان و پزشکان برای اولین بار برای ویرایش ژن انسانی زنده تلاش کرده اند. این بیمار که به صورت مادر زادی به MPS مبتلا است، داروی هوشمند ویرایشگر ژن را دریافت کرده تا شاید پس از ۴۴ سال از شر این بیماری رهایی یابد. MPS بیماری خاصی است که بافت سالم بدن انسان را مورد حمله قرار می دهد.

پروسه انجام این روش نوین پزشکی چندان پیچیده نیست و بیمار تنها باید از طریق IV مورد تزریق این دارو قرار بگیرد. این تزریق تقریبا ۲ تا ۳ ساعت زمان می برد و امید زیادی است تا بتوان از طریق آن، بسیاری از بیماری های مادر زادی را درمان کرد و از بسیاری از بیماری های کشنده مانند سرطان و حملات قلبی جلوگیری و پویشگری کرد.

Brian Madeux به عنوان اولین بیماری که از این طریق مورد درمان قرار گرفته، ریسک بسیار زیادی را پذیرفته چون این روش هنوز مورد تایید سازمان پزشکی آمریکا قرار نگرفته است. آنزیم های برایان در ۳ ماه آینده مورد آزمایش قرار خواهد گرفت و پس از ۳ ماه از کبد او نمونه برداری خواهد شد تا نتیجه کاشت ژن های جدید را در بدن این بیمار مورد بررسی قرار داد.

البته شانس زیادی وجود دارد که دوز تزریق شده به این بیمار کافی نباشد و امکان تزریق دوباره ژن های جدید به برایان وجود ندارد. پس از یک باز تزریق بدن نسبت به این دارو مقاوم می شود و ادامه آزمایشات باید روی بیماری دیگر صورت بگیرد. متاسفانه افراد زیادی برای انجام این آزمایش تمایل نشان نمی دهند.

[highlight highlightColor=”highlight-lightblue” ]cnn.com[/highlight]

آنالیلیا الله‌وردیان

خبرنگار و کارشناس گردشگری مجله اینترنتی بخوانید دارای مدرک کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل است و در مقطع دکترا در رشته خبرنگاری مشغول به تحصیل می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *