زگیل تناسلی چیست و چه خطراتی برای انسان دارد

زگیل تناسلی نوعی از عفونت نشانه دار است که به همراه ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می آید. این ویروس بیش از ۱۰۰ نوع مختلف دارد که تنها چند نوع آن باعث ایجاد زگیل خوش خیم در بدن انسان و اغلب در ناحیه تناسلی می شوند. انواع خاصی از این ویروس که در بیشتر موارد دارای نشانه خاصی نیستند می توانند شانس انواع خاصی از سرطان را در انسان افزایش دهند.

نحوه ابتلا به زگیل تناسلی
از انواع مختلف ویروس اچ پی وی بیش از ۶۰ نوع آن این توانایی را دارند که در برخی نواحی بدن مانند دست و پا تولید زگیل کنند. ۴۰ نوع باقی مانده نیز اندام های تناسلی زن و مرد را تحت تاثیر قرار می دهد. این ویروس ممکن است از راه آمیزش جنسی، و ارتباط پوستی حتی در نواحی مانند دهان نیز منتقل شود. نکته جالب این است که HPV – 6 و HPV – 11 که اغلب موجب تولید زگیل در اطراف ناحیه تناسلی می شود، از کم خطر ترین انواع ویروس پاپیلوم انسانی به حساب می آید.

زگیل تناسلی و سرطان
احتمال ایجاد سرطان توسط برخی از انواع HPV تناسلی بیشتر است و این انواع را پاپیلوم های پرخطر می‌نامند. معمولاً دستگاه ایمنی زن یا مرد آلوده به اچ‌پی‌وی کم خطر یا پرخطر از شر این عفونت خلاص می‌شود و ویروس صدمه ای وارد نمی‌کند اما در برخی از افراد عفونتی دائمی به وجود می آید که به‌کندی، اغلب در طول چندین سال، باعث ایجاد تغییراتی در سلول‌های طبیعی می‌شود که امکان دارد این تغییرات به ایجاد ضایعات پیش سرطانی یا سرطان منتهی شود.

میزان شیوع زگیل تناسلی
ویروس HPV به قدری شایع است که تقریبا نیمی از افراد فعال از نظر جنسی در مقطعی از زندگی خود به آن دچار می شوند. اغلب بیماران و ناقلین این ویروس خود از ابتلا به این بیماری بی خبر هستند. انجام تست پاپ اسمیر تین پرب (PAP SMEAR THIN PREP) برای تمامی زنان دارای زگیل تناسلی به منظور کشف ضایعات بدخیم احتمالی ناشی از ویروس اچ پی وی ، و نیز تعیین نوع ویروس HPV توسط متخصص زنان توصیه می شود.

زگیل تناسلی چیست و چه خطراتی برای انسان دارد

درمان زگیل تناسلی
در اغلب موارد، زگیلهای تناسلی، بعد از طی حداکثر 18 الی 24 ماه، بدون اعمال هیچ روش درمانی، به خودی خود محو می شوند اما بهتر است حتی پس از پایان یافتن حملات نیز به پزشک مراجعه شود. در کوتاه مدت می توان برای از بین بردن ضایعات از لیزر و فریز کردن زگیل استفاده کرد. داروهایی هم مثل پدوفیلین، پدوفیلوکس و ایمیکویمود وجود دارند که بصورت موضعی مصرف می شوند ولی اثر بخشی کمتری دارند ،میزان عود در آنها بالاتر است و قیمتهای بالایی دارند و باید ماهها استفاده شوند.

درمان ویروس HPV
درمانی برای HPV وجود ندارد اما اکثر عفونت‌های HPV در واقع به مرور زمان برطرف می‌شوند یا به اندازه‌ای ضعیف می‌شوند که بر بدن تأثیری نمی‌گذارند. عفونتی که فعال نباشد ممکن است، به هنگامی‌که دستگاه ایمنی شخص به دلیل درمان بیماری‌های دیگر مانند سرطان ضعیف می‌شود، به صورت فعال درآید.

پیشگیری
راه‌هایی برای کم کردن خطر آلوده شدن به HPV وجود دارد، از جمله واکسینه شدن با واکسن HPV و محدود کردن تعداد کسانی که شخص با آنها رابطه جنسی دارد. استفاده از کاندوم نمی‌تواند در طول آمیزش جنسی به‌طور کامل از شخص در برابر HPV محافظت نماید.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) دو واکسن به نام‌های گارداسیل و سرواریکس را تأیید نموده است که در پیشگیری از آلوده شدن به HPV مفید هستند. گارداسیل به جلوگیری از آلوده شدن به دود نوع HPV کمک می‌کند که می دانیم باعث ایجاد اکثر موارد سرطان گردن رحم و ضایعات پیش سرطانی در گردن رحم می‌شوند. این واکسن از آلوده شدن به دو HPV کم خطر هم جلوگیری می‌کند، که می‌دانیم این دو HPV عامل ایجاد ۹۰٪ از موارد زگیل های جنسی هستند. گارداسیل برای پیشگیری سرطان های گردن رحم، مهبل، و فرج در دختران و زنان ۹ تا ۲۶ ساله؛ و همچنین برای پیشگیری از سرطان مقعد در زنان و مردان و زگیل های تناسلی در پسران و مردانی که در همان دامنه سنی قرار دارند تأیید شده است. ضمناً، سرواریکس برای پیشگیری از سرطان گردن رحم در دختران و زنان ۱۰ تا ۲۵ ساله تأیید شده است.

چون واکسن تنها می‌تواند از عفونت پیشگیری کند، و قادر نیست عفونت موجود را درمان نماید، واکسیناسیون افراد باید پیش از آغاز فعالیت جنسی آنها صورت گیرد. افرادی که قبلاً از نظر جنسی فعال شده و شاید به HPV آلوده شده باشند، باید با پزشک خود مشورت نمایند. امکان دارد این واکسن از آنها در برابر سویه‌هایی از HPV محافظت کند که به آنها آلوده نیستند.

زنان باید علاوه بر استفاده از این واکسن، با انجام آزمایش پاپ اسمیر از خود در برابر خطرات زگیل تناسلی محافظت کنند. پاپ اسمیر رایج ترین تست برای کمک به ردیابی سرطان گردن رحم است. با انجام پاپ اسمیر می‌توان سلول‌های پیش سرطانی را پیدا کرد و آنها را پیش از تبدیل شدن به سلول‌های سرطانی از بدن خارج کرد.

Written by سهیل بالینی

مؤسس و سردبیر مجله اینترنتی بخوانید بیش از ۱۰ سال است که به عنوان دبیر، نویسنده و روزنامه‌نگار در مجلات چاپی و اینترنتی کشور مانند همشهری، چلچراغ، طنز و کاریکاتور و... فعالیت دارد.

2 Comments

Leave a Reply
  1. سلام آیا به جر روابط جنسی عامل یا عوامل دیگری هم می‌تواند در به وجود آمدن زگیل تناسلی دخیل باشد؟

    • امکانش خیلی کمه. هرگونه تماس با پوست یا مخاط فرد بیمار به هر دلیلی می تونه باعث انتقال بشه. تماس دست بیمار با آلت یا بر عکس. آمار میگه بیش از ۹۹ درصد انتقال HPV از طریق آمیزش جنسیه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *