آیا ممکن است انسان دو نوع دی ان ای مختلف داشته باشد؟

شیمر

در افسانه های یونانی شیمر موجودی است که از بخش هایی متفاوت از حیواناتی مانند شیر، بز و اژدها بهره می برد. در مورد انسان اما شیمر یا کایمرا به فردی گفته می شود که دارای دو ست دی ان ای مختلف در بدن خود است. البته این موضوع هرچقدر هم جذاب باشد با داستان های اساطیری یونان به شدت متفاوت است.

موضوع اول این است که این تغییرات ژنتیکی در زندگی روزمره ما رخ می دهد و ممکن است فردی به اصطلاح شیمر، از این موضوع کاملا بی خبر باشد. یکی از اعمالی که ممکن است منجر به تبدیل فردی به شیمر شود این است که سلول های مغز استخوان فرد به دلیل عوارض ناشی از شیمی درمانی با فردی دیگر جایگزین شود. در این حالت خون این فرد ممکن است دی ان ای خود، فرد جدید یا حتی هر دو دی ان ای را شامل شود.

حالتی دیگر که می توان این پدیده را شاهد بود وقتی است که یکی از جنین ها در بارداری های دو گانه (دو قلو) می میرد و جنین دیگر بخشی از دی ان ای جنین اول را جذب می کند. در این حالت این کودک از دو ست دی ان ای مختلف بهره می برد.

یکی دیگر از عجیب ترین حالاتی که ممکن است این اتفاق بیفتد در هنگام به دنیا آمدن یک انسان است. در این حالت مادر ممکن است بخشی از دی ان ای فرزند را جذب کند. ساده ترین راه برای بررسی و اثبات این موضوع مادرانی هستند که از کروموزوم Y بهره می برند در حالی که این کروموزوم تنها در انسان مجرد وجود دارد. در آزمایش های اخیر نشان داده شده، مادری که دو فرزند پسر به دنیا می آورد دارای نشانه هایی از دی ان ای فرزندان در خود خواهد بود. نشانه هایی که گاهی تا ۶۰ درصد دی ان ای مادر را شامل می شوند.

با توجه به توضیحات داده شده، شیمر انسان نه از شیر یا بز تشکیل شده و مطمئنا نشانه ای از اژدها هم ندارد. شیمر انسان تنها تغییراتی اغلب طبیعی است. تغییراتی که اطلاعات زیادی از نتایج آن به دست نیاورده ایم.

[highlight highlightColor=”highlight-lightblue” ]sciencealert.com[/highlight]

آنالیلیا الله‌وردیان

خبرنگار و کارشناس گردشگری مجله اینترنتی بخوانید دارای مدرک کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل است و در مقطع دکترا در رشته خبرنگاری مشغول به تحصیل می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *