پنج عاملی که بیشتر از سیگار، سلامتی را تهدید می‌کند

پنج عاملی که بیشتر از سیگار سلامتی‌تان را تهدید می‌کنند

سیگار یکی از مهم‌ترین عواملی است که سلامتی انسان را در کنار عوامل جانبی تهدید می‌کند. اما  با توجه به مطالعات اخیر عوامل دیگری هستند که شاید از نظر عموم مردم کم اهمیتباشند، می‌توانند به شدت بر سلامتی تأثیر بگذارند.

۱. تنهایی
با رشد رسانه‌های جمعی و کاهش ارتباطات فردی، تنهایی یکی از عوامل در حال گسترش است. محققان دریافته‌اند که تنهایی می‌تواند به اندازه مصرف 15 سیگار در روز مضر باشد.

۲. نشستن
پژوهشی در سال 2014 نشان داد که نشستن برای ساعت‌های طولانی خطر ابتلا به سرطان‌های مختلف را افزایش می‌دهد. هر دو ساعت افزایش در نشستن باعث افزایش سرطان روده، آندومتر و ریه می‌شود.

۳. بی‌خوابی
طبق مطالعه‌ای حدود 50 تا 70 میلیون نفر از آمریکایی‌ها مبتلا به مشکلات خواب هستند. مشکلات در کیفیت خواب نیز مانند استفاده روزمره از سیگار باعث افزایش احتمال سکته قلبی و مغزی می‌شود.

۴. برنزه کردن
حتی استفاده از دستگاه‌های برنزه نیز مانند آفتاب، خطرناک‌تر از سیگار کشیدن هستند. پژوهشی در سال 2014 نشان داد که احتمال ابتلا به سرطان پوست با استفاده از دستگاه‌های برنزه، بیش از ابتلا به سرطان ریه در اثر مصرف سیگار است.

۵. رژیم غذایی بد
شواهد نشان می‌دهد که غذاهای شیرین و کنسروی، افراد را در معرض ابتلا به بیماری‌های مرگباری قرار می‌دهد. در سال 2016 نتیجه مطالعات ثابت کرد که خطر رژیم غذایی بد برابر با مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر است.

[highlight highlightColor=”highlight-red” ]مجله اینترنتی بخوانید[/highlight]

Written by حنانه محمدی

او از اعضای جدید تیم تحریریه بخوانید است که البته پیش از این در وب‌سایت‌های گوناگون سابقه فعالیت داشته. خانم محمدی در مقطع کارشناسی ارشد و در رشته مهندسی پزشکی مشغول به تحصیل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *