حقایقی جالب در مورد ترور کندی؛ اسناد تازه چه می گویند؟

هفت واقعیت جالب از اسناد تازه منتشر شده ترور کندی

با دستور ترامپ اجازه انتشار بخشی از اسناد ترور جان اف. کندی صادر شد. این اسناد شامل 2800 فایل می‌شود، که حدود سی هزار سند از آن تاکنون به صورت علنی منتشر نشده بود. در ادامه چند مورد مهم از حقایق افشا شده درباره این واقعه را برایتان انتخاب کرده‌ایم.


1.یکی از ماموران FBI، ادگار هووِر تاکید زیادی روی گسترش این باور عمومی داشت که لی هاروی اُسوالد به تنهایی ترور را انجام داده است.

هفت واقعیت جالب از اسناد تازه منتشر شده ترور کندی

در میان فایل‌های منتشر شده، صدایی ضبط شده از این مأمور وجود دارد که با تاکید بر القای باور تنها بودن اسوالد در ترور کندی، باور داشت با کشته شدن او، تفکر جامعه به سمتی می‌رود که بیش از یک نفر را در ترور کندی مقصر می‌دانند.

البته همان‌طور که پیش بینی می‌شد هنوز هم پس از گذشت سال‌ها، بسیاری معتقدند اسوالد همدستانی با نفوذ بالا داشته است.


2.احتمال اینکه اسوالد مأمور CIA باشد، وجود دارد.

هفت واقعیت جالب از اسناد تازه منتشر شده ترور کندی

یکی از گمانه‌های موجود، احتمال عضویت اسوالد را در CIA مطرح می‌کند. شاهد این ادعا نیز وجود نام اسوالد و CIA به صورت همزمان در یادداشتی مربوط به 1975 است که صاحب نظران را بیش از پیش به این موضوع مشکوک می‌کند.


3. رابرت اف. کندی تهدید به انتشار کتابی درباره رابطه بسیار نزدیکش با مریلین مونرو، بازیگر سینما شده بود.

رابرت کندی که دادستان کل آمریکا در زمان ترور بود تهدید به انتشار کتابی با عنوان “مرگ مشکوک مریلین مونرو” شده بود، در حالی که تا سال 1962 و پیش از مرگ مونرو شایعه‌ها مبنی بر روابط نامشروع او با برادران کندی وجود داشت، تا آنجا که بسیار معتقدند، این روابط منجر به مرگ او شده است.

البته در این اسناد تعدادی نامه از اسوالد موجود است که به‌عنوان هوادار برای مونرو نوشته است. آیا ممکن است اسوالد کندی را در مرگ ستاره دوست داشتنی‌اش در سینما مقصر دانسته و تصمیم به ترور او گرفته باشد؟


4. بیست و پنج دقیقه پیش از ترور کندی، روزنامه‌ای بریتانیایی تماسی مبنی بر وقوع اتفاقی بزرگ در آمریکا دریافت کرده است.

هفت واقعیت جالب از اسناد تازه منتشر شده ترور کندی

روزنامه Cambridge News بیست و پنج دقیقه پیش از ترور تماسی دریافت کرد کهمی‌گفت برای دریافت خبرهای بزرگ با سفارت آمریکا در لندن تماس بگیرند. اما اینکه چه کسی تماس گرفته و چرا کارکنان روزنامه این تماس را پیگیری کرده‌اند، مشخص نیست.


5.به نظر می‌رسد شوروی حداقل نقش مستقیمی در این ترور نداشته است.

هفت واقعیت جالب از اسناد تازه منتشر شده ترور کندی

در سندی آمده است که به نظر می‌رسد روسیه از خبر ترور کندی بسیار ناراحت بوده و رهبران از اینکه به خاطر ترور به اشتباه از شوروی انتقام گرفته شود، به وحشت افتاده‌اند.


6. KBG شواهدی ظاهری از دخالت غیرمستقیم لیندون ب. جانسون در این ترور به‌دست آورده است.

هفت واقعیت جالب از اسناد تازه منتشر شده ترور کندی

در یکی از اسناد آمده است که KGB شواهدی از دخالت رئیس جمهور جانسون در ترور رئیس جمهور کندی داشته است. در سند دیگری نیز آمده است که اسوالد و روی پیش از ترور در فرودگاه Key West فلوریدا با هم ملاقات کرده و از هم درباره پرنده بزرگ پرسیده‌اند، این در حالی است که همسر جانسون به خانم پرنده مشهور بوده است. آیا پرنده بزرگ به رئیس جمهور جانسون اشاره دارد؟


7. شب پیش از کشته شدن اسوالد به دست جک روبی، FBI تماسی دریافت کرد که خبر از اتخاذ تصمیمی بزرگ درباره زندگی اسوالد می‌داد.

 هفت واقعیت جالب از اسناد تازه منتشر شده ترور کندی

به تاریخ 24 نوامبر 1963 دفتر FBI در دالاس تماسی دریافت کرد که فردی مدعی شد عضو کمیته‌ای برای کشتن اسوالد است. البته روبی منکر برقراری این تماس شد.

به این مطلب امتیاز بدهید...

0 امتیاز
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

نوشته شده توسط حنانه محمدی

او از اعضای جدید تیم تحریریه بخوانید است که البته پیش از این در وب‌سایت‌های گوناگون سابقه فعالیت داشته. خانم محمدی در مقطع کارشناسی ارشد و در رشته مهندسی پزشکی مشغول به تحصیل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *