هوش مصنوعی یک پله به خواندن ذهن نزدیکتر شد

ذهن خوانی به کمک هوش مصنوعی

دانشمندان با به‌کارگیری الگوریتم‌های مبتنی بر یادگیری عمیق در هوش مصنوعی ، یک پله به خواندن ذهن نزدیک‌تر شدند.

هوش مصنوعی هر روز با مدل کردن ساختاری مغز انسان با الگوریتم‌های پیچیده اندکی ما را به خواندن ذهن نزدیک‌تر می‌کنند. از همین رو ابداً با ساخت مدلی برای رمز کردن اطلاعات توسط مغز و نمایش تعداد زیادی ویدئوی کوتاه، MRI عملکردی فعالیت قشر بینایی مغز سنجیده شد. سپس یک شبکه عصبی مصنوعی در پردازش تصویر آموزش داده شد که فعالیت مغز را در ارتباط با تصاویر ویدئویی مدل کند. سپس الگوریتم پیشنهادی عملکرد نقاط مختلف مغز را تخمین میزند. سپس یک شبکه مصنوعی دیگر برای رمزگشایی اطلاعات منتقل شده توسط سیگنال‌های عصبی طراحی شد که می‌توانست ویدئوی پخش شده برای بیننده را با 50 درصد صحت تخمین بزند.

از آنجا که شبکه پیشنهادی می‌تواند با برگرداندن فعالیت ثبت‌شده مغز به پیکسل، بخشی از حافظه دیداری فرد را بازسازی کند، دانشمندان امیدوارند به زودی بتوانند تصاویر ذهنی افراد با با استفاده از مدارهای مشابه مغز، مانند پردازش‌های بینایی بازسازی کنند. این آزمایشات نویدبخش دوره جدید از زندگی به افرادی است که در برقراری ارتباط با جامعه دچار مشکل هستند.

 

[highlight highlightColor=”highlight-teal” ]sciencemag.org[/highlight]

به این مطلب امتیاز بدهید...

0 امتیاز
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

نوشته شده توسط حنانه محمدی

او از اعضای جدید تیم تحریریه بخوانید است که البته پیش از این در وب‌سایت‌های گوناگون سابقه فعالیت داشته. خانم محمدی در مقطع کارشناسی ارشد و در رشته مهندسی پزشکی مشغول به تحصیل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *