نشانه هایی از بیماری آلزایمر ، در دلفین ها کشف شد

نشانه هایی از بیماری آلزایمر ، در دلفین ها کشف شد

دانشمندان به‌تازگی دریافته‌اند که دلفین‌ها هم مانند انسان‌ها در پیری دچار آلزایمر می‌شوند. در‌حال‌حاضر دلفین‌ها نخستین حیواناتی هستند که ظهور علائم آلزایمر در هنگام پیر شدن آن‌ها، ثابت شده است.

محققان دریافته‌اند که نوع خاصی از پلاک‌های پروتئینی که نابودی تدریجی آن‌ها در مغز انسان موجب ابتلا به بیماری آلزایمر می‌شود، در مغز دلفین‌ها نیز وجود دارند و با افزایش سن این حیوانات، این پلاک‌های پروتئینی در مغز آن‌ها هم به تدریج نابود شده که باعث ابتلای دلفین‌ها به این بیماری می‌شود؛ بنابراین انسان تنها گونه‌ای نیست که از این بیماری رنج می‌برد.

با وجود اینکه یافتن علائم نشان‌دهنده ابتلای دلفین‌ها به آلزامیر خبر خوبی نیست؛ اما این یافته‌ها می‌تواند به دانشمندان در فهم بهتر چگونگی ابتلای انسان به آلزایمر و یافتن منشا آغاز این بیماری در مغز کمک زیادی کند.

دانشمندان دریافته‌اند که دلفین‌ها نیز همانند انسان با افزایش سن دچار بیماری‌هایی می‌شوند که مغز آن‌ها را درگیر خود می‌کنند و این موضوع موجب از دست دادن قدرت حافظه، بروز مشکلات شناختی، از دست دادن توانایی‌های ارتباطی و در نهایت مرگ آن‌ها می‌شوند. انسان‌های مبتلا به این بیماری نیز عینا دچار همین مشکلات می‌شوند و این بیماری می‌تواند پیامدهای ناگواری را برای آن‌ها به دنبال داشته باشد.

[highlight highlightColor=”highlight-lightblue” ]sciencealert.com[/highlight]

به این مطلب امتیاز بدهید...

0 امتیاز
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

نوشته شده توسط احمد‌رضا فرهبد

عضو ارشد تحریریه بخوانید مدت‌هاست به عنوان نویسنده، مترجم و کارشناس، با سایت‌ها و نشریات مختلف همکاری دارد. از جمله علاقه‌مندی‌های وی می‌توان به نگارش مقالات علمی، فناوری، سینمایی و گردشگری اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *