نحوه صحیح شستشوی سیب برای از بین بردن انواع سموم

نحوه صحیح شستشوی سیب

داستان سفید برفی و سیب سمی را به خاطر دارید؟ با گسترش استفاده از آفت‌کش‌ها ، تنها شستن ساده یک سیب برای خلاصی از مواد سمی کافی نیست.

آفت‌کش‌ها محصولات کشاورزی را از آفت‌های مختلف حفظ می‌کنند ولی چون خوراکی نیستند ممکن است بسته به نوع و مقدار اثرات جانبی بدی از جمله تأثیر روی سیستم عصبی جنین در رحم مادر داشته باشند.

بعضی از افراد فکر می‌کنند که در تولید مواد ارگانیک، به علت هزینه بالای پرداختی، از آفت‌کش‌ها استفاده نمی‌شود، اما این در حالی است که ارگانیک بودن غذا، به معنی عدم استفاده از سموم کشاورزی نیست.

دانشمندان دانشگاه ماساچوست، روش‌های مختلف پاک کردن مواد شیمیایی را از محصولات مختلف، مانند حشره‌کش و قارچ‌کش، همچنین محلول‌های سفید کننده، جوش شیرین و آب شیر معمولی آزموده‌اند. میوه‌ها از چند دقیقه تا یک روز کامل در این محلول‌ها قرار گرفته و سپس زیر آب شیر معمولی شسته می‌شوند.

اندازه گیری مواد شیمیایی در سطح و داخل میوه‌ها نشان داد که محلول جوش شیرین بهتر از هر ترکیب دیگری به از بین رفتن مواد شیمیایی کمک می‌کند. به طوری که در استفاده از حشره کش و قارچ کش به ترتیب 20 و 4 درصد از مواد شیمیایی قابل پاک شدن از میوه نبودند، 12 تا 15 دقیقه پس از قرار گرفتن در محلول جوش شیرین، مواد شیمیایی به طور کامل از سطح پاک شدند.

بنابر آنچه گفته شد، محلول جوش شیرین بهترین پیشنهاد توسط دانشمندان است، اما به نظر می‌رسد هیچ روشی جایگزین پوست گرفتن یک سیب قرمز برای اطمینان از عدم وجود مواد شیمیایی وجود نداشته باشد.

[highlight highlightColor=”highlight-blue” ]theverge.com[/highlight]

Written by حنانه محمدی

او از اعضای جدید تیم تحریریه بخوانید است که البته پیش از این در وب‌سایت‌های گوناگون سابقه فعالیت داشته. خانم محمدی در مقطع کارشناسی ارشد و در رشته مهندسی پزشکی مشغول به تحصیل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *