آیا زامبی‌ ها و خون‌آشام‌ ها از واقعیت‌ های علمی الهام گرفته‌ شده‌اند؟

زامبی ها؛از خیال تا واقعیت!

زامبی ها یکی از پرفروش‌ترین گزینه‌ها برای ژانر وحشت هستند. موجوداتی که علاوه بر تغذیه از گوشت و خون قربانی، خود آن را نیز تبدیل به موجودی خون‌خوار می‌کند. ترسناک‌ترین نکته این داستان‌ها، وجود یک بیماری واقعی با این مشخصات است: هاری!

هاری یک بیماری عفونی است که از طریق بزاق و محل گازگرفتگی توسط یک حیوان بیمار مانند سگ یا راکون منتقل می‌شود. این ویروس محل تماس با بزاق بیمار تا مغز پیشروی کرده و در قربانی اضطراب، توهم، تنجش عضلانی، افزایش بزاق، پرخاش، تشنج و کما ایجاد می‌کند. صد در صد قربانی‌ها چند روز پس از بروز نشانه‌ها به علت بروز مشکلات تنفسی از بین می‌روند.

البته باید گفت واکسن‌هایی وجود دارند که پس از آلودگی به فرد مبتلا تزریق شوند، اما در تمام نقاط دنیا در دسترس نیست، بنابراین هاری سالیانه جان ده‌ها هزار نفر را می‌گیرد.

در افسانه‌های یونان و سومر از زامبی ها و خون‌آشام‌ها یادشده که نشانه‌های گزارش‌شده آن‌ها با هاری مطابقت بسیار زیادی دارد. برای مثال خون‌آشام‌ها مشهور به گردش‌های شبانه بودند که هاری نیز باعث بروز علائم مشابهی می‌شود. در حقیقت آنچه در افسانه‌ها مطرح‌شده، ویژگی‌هایی است که انسان را از حیوانات و امثال آن‌ها جدا می‌کند، ویژگی‌هایی مانند عدم کنترل روی اعمال و ایجاد خوی حیوانی است که باعث حمله به انسان‌ها می‌شود.

نمی‌توان به‌طورقطع داستان‌های زامبی و خون‌آشام را به بیماری هاری نسبت داد، زیرا این داستان‌ها در طول زمان دستخوش تغییر شده‌اند، اما با تطبیق زمانی رویدادها، مانند شیوع هاری در سگ‌ها، گرگ‌ها و حیوانات وحشی در اروپای شرقی و گسترش هم‌زمان افسانه خون‌آشام‌ها می‌توان ریشه‌های مشابهی را نیز یافت، زیرا بدون اطلاع از نحوه شیوع بیماری و روش‌های درمان، افسانه‌ها پرورش‌یافته‌اند.

این افسانه‌ها امروزه تبدیل به یکی از جذاب‌ترین موضوعات برای ساخت فیلم‌ها شده‌اند، به‌گونه‌ای که کارگردان فیلم ۲۸ روز بعد، هاری را منبع الهامی برای پرداختن داستان یافته است.

[highlight highlightColor=”highlight-lightblue” ]theverge[/highlight]

به این مطلب امتیاز بدهید...

0 امتیاز
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

نوشته شده توسط حنانه محمدی

او از اعضای جدید تیم تحریریه بخوانید است که البته پیش از این در وب‌سایت‌های گوناگون سابقه فعالیت داشته. خانم محمدی در مقطع کارشناسی ارشد و در رشته مهندسی پزشکی مشغول به تحصیل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *